Методичні рекомендації з безпеки життєдіяльності на уроках фізичної культури

 

        Безпека життєдіяльності та вимоги безпечного проведення  занять за окремими розділами навчальної програми з фізичного виховання.

 

 

Загальні положення.

 

  1. Метою безпеки життєдіяльності під час проведення занять з фізичного виховання є попередження випадків спортивного травматизму або загибелі учнів. Це також повністю відноситься до всіх форм позаурочної фізкультурно-масової роботи.
  2. Ці правила повинні знати і неухильно виконувати адміністративний, педагогічний та медичний персонали навчального закладу, а також особи, яким безпосередньо доручене проведення занять з фізичної культури.
  3. Дирекція школи надає для занять матеріальну базу ( закриті і відкриті спортивні споруди) у відповідності з будівельними нормами і правилами з додержанням норм санітарії і загальної гігієни.
  4. Керівник фізвиховання, викладач, тренер безпосередньо відповідають за охорону життя і здоров’я учнів. Вони зобов’язані:

4.1.Перед початком занять провести ретельний огляд місця проведення занять, переконатися у придатності спортивного інвентаря, надійності встановлення та закріплення обладнання, відповідності санітарно-гігієнічних умов.

4.2.Навчити учнів безпечних прийомів виконання фізичних вправ та слідкувати за дотриманням ними вимог безпеки. За результатами медичних оглядів виявляти фізичну підготовку і функціональні можливості кожного учня, забезпечити страхування під час виконання вправ.

4.3.На початку кожного заняття обов’язкове проведення загальної та спеціальної розминки.

4.4.Якщо в учня спостерігаються ознаки втоми, або ним висловлюються скарги на погане самопочуття – негайно направити його до медпункту.

5. При проведенні спортивних занять з учнями в приміщеннях, наданих на умовах оренди, відповідальність за справність спортивного інвентаря та обладнання, їх відповідність санітарно-гігієнічним нормам обумовлюється відповідними угодами між навчальним закладом та орендувачем.

6. Порядок допуску учнів до занять та участі у спортивно-масових заходах дозволяється при умові щорічного проходження медичного огляду.

7. Проведення занять із застосуванням несправного обладнання або інвентаря, без спортивного одягу, а також у відсутності осіб, зазначених у п.4. цих правил – забороняється.

8. Готовність занять та обладнання для проведення занять з фізичної культури, повинна бути зафіксована в документі прийому навчального закладу в новому навчальному році.

9. Учні повинні неухильно дотримуватись всіх методичних вказівок учителя, бути дисциплінованими, мати відповідальну спортивну форму, дотримуватися здорового способу життя і норм особистої гігієни.

 

  1. Розділ: Легка атлетика.

Біг на короткі, середні, довгі дистанції. Крос.

 

Вимоги до матеріальної бази:

а) пряма бігова доріжка повинна мати довжину більшу за номінальну на 18-20 м. ( 3-5м. до лінії старту та 15м. після фінішу). Допускається скорочення на 5-10см. Ширини прямої доріжки номінал якої 1,25м.

б) кругова доріжка повинна мати довжину від 200 до 400м.

в) покриття доріжок синтетичне або гарьове.

Правила поведінки під час занять з легкої атлетики:

  • На початку занять виконуй розминку. Це допоможе краще засвоювати вправи й запобігти травм.
  • Під час бігу на короткі дистанції біжи тільки по своїй доріжці.
  • На фініші не роби різких зупинок, після бігу перейди на швидку ходьбу, уповільни дихання і тільки потім зупиняйся.
  • Ніколи не виконуй стрибки на нерівному, пухкому чи слизькому ґрунті; не приземляйся на руки. Приземлення має бути м’яким, на обидві ноги, з поступовим присіданням. Пам’ятай про безпеку – виходь зі стрибкової ями тільки вперед!
  • Спостерігаючи за стрибками товаришів, стій з боку розбігу, а не біля місця приземлення.
  • Під час занять з метання вибери такий напрямок, щоб м’яч не потрапив у вікно чи людей.

Забороняється:

  • Заходити у спортивний зал без спортивного взуття;
  • Вживати жувальну гумку на уроках;
  • Займатися на уроках у прикрасах, годинниках;
  • Стояти на шляху розбігу й біля місця приземлення під час стрибків;
  • Глузувати з товаришів, коли вони виконують вправи.

Естафети.

Естафетні палички повинні бути встановлених розмірів, мати рівну поверхню.

Щоб уникнути зіткнення під час передачі, палички потрібно передавати в різнойменну руку попереднього бігуна.

Крос.

Вимоги до місцевості:

  • для кросового бігу вибрати екологічно чисту місцевість;
  • допускається невелика кількість природних або штучних перепон (ровів, канав, порогів не вище 1м.)
  • не допускається перетинання кросової траси автомобільним шляхом, залізничним полотном, лініями високовольтних передач.

 

 

Стрибки у висоту.

Вимоги до матеріальної бази:

- для стрибків використовувати стандартні стійки і планку. Відстань між стійками від 366 до 402см. Стійки закріплюються. Планка має бути пофарбована в білий колір і мати вагу не більше 2,2кг.;

- місце для приземлення (яма) повинна мати розмір 6×3м, заповнена піском та глибину не менше 0,5м., без сторонніх предметів;

Вимоги безпеки.

 Не допускати суцільно поточного виконання стрибків.

Не дозволяти учням, або іншим особам знаходитися біля стійок та планки під час стрибків.

Використовувати достатню кількість м’якого матеріалу (матів) для безпечного приземлення.

 

2.Розділ:Гімнастика.

 

Вимоги до матеріальної бази:

  • заняття з гімнастики проводяться в залах або пристосованих для цієї мети приміщеннях розміром 18×9м.;
  • усі гімнастичні знаряддя та обладнання повинні бути стандартними, справними і надійно закріпленими;
  • надійність встановлення та наслідки та наслідки опробувань інвентаря та обладнання повинні бути зафіксовані у спеціальному журналі;
  • жердини брусів щоразу перед початком навчального року треба оглянути по всій довжині і в разі потреби – відремонтувати. Якщо з’явиться тріщина – таку жердину треба замінити;
  • перекладину перед виконанням вправи та після закінчення необхідно протирати сухою ганчіркою і зачищати шкуркою. Пластини для кріплення крюків, розтяжок повинні бути встановлені на підлозі в одній площині з нею;
  • опори гімнастичного «козла», «коня» міцно закріплюються в коробах корпусу при розсуванні ноги «козла», «коня» повинні вільно встановлюватись і надійно закріплюватись у потрібному положенні.

 Вимоги безпеки:

  • вхід до гімнастичного залу дозволяється тільки в присутності учителя. Учні зобов’язані виконувати тільки ті вправи, які доведені учителем по програмі;
  • під час виконання вправ необхідно забезпечити страховку та під страховку силами учителя та учнів . Учитель повинен знаходитися біля самого небезпечного знаряддя;
  • страхуючому проводити страховку і надавати допомогу, підтримуючи тільки за верхній плечовий пояс, груди, спину. Сильніша рука направлена в сторону основного руху;
  • гімнастичні мати необхідно щільно укладати навколо гімнастичного обладнання, забезпечуючи площу зіскоку або непередбаченого зриву або падіння;
  • набивні м’ячі використовуються за номерами згідно віковій категорії та фізичній підготовці учнів;
  • гімнастичний місток повинен бути підбитий гумою, аби запобігти ковзанню під час відштовхування;
  • розміщення обладнання повинно передбачати безпечну зону навколо кожного гімнастичного снаряду;канати для підйому у нижній частині не повинні мати вузлів. Слід пояснити учню, що ковзання долонями по канату може призвести до тяжких опіків.

Профілактика травм.

Під час вивчення складних вправ застосовувати захисні засоби (накладки, шкіряні манжети, паралонові валики, трамплін, батут). Для попередження травм шкіри рук необхідно застосовувати тальк, каніфоль і т.п.

 

 

4.Розділ: Спортивні ігри.

Баскетбол.

 

Вимоги до матеріальної бази:

  • підлога в залах повинна бути пофарбована неслизькою, матовою фарбою, стіни і стеля – фарбами світлих тонів;
  • щити з корзинами повинні бути надійно закріпленими;
  • м’ячі повинні бути стандартними, без пошкоджень.

Вимоги безпеки.

Учень що виходить на ігровий майданчик, повинен мати підстрижені (коротко), не мати на тілі сторонніх предметів. Окуляри допускаються тільки ті, що не б’ються.

Гравці повинні суворо дотримуватися правил гри і правильно виконувати всі технічні і тактичні прийоми.

Взуття повинне бути м’яким (кеди), без каблуків.

Під час занять, тренування допускаються тільки однотипні вправи.

Під час гри або тренування гравці повинні бути дуже уважними, бо випадкове попадання м’яча в голову може призвести до тяжкої травми. Металеві конструкції щита ізолюють м’якими матами.

 

Волейбол.

Вимоги до матеріальної бази в основному ті, що і в баскетболі.

                                                                                                                

За межами ігрового майданчика по його периметру повинна бути зона безпеки (не менше 2 м. в залах і 6 м. на відкритті).

Стойки, трос, натяжне пристосування повинні бути міцними, справними, сітка – встановленого зразку. Користуватися для встановлення волейбольної сітки тросом, що має обриви окремих жилок, не дозволяється.

Вимоги безпеки.

Аналогічні  грі в баскетбол. Для запобігання травм колінних суглобів, треба використовувати спеціальні наколінники.

В залах освітлення не повинно бути засліплюючим, прожектора не допускаються.

 

Футбол.

Вимоги до матеріальної бази:

Поле повинно мати трав’яне покриття, для тренування поверхня поля може бути гарьовою або земляною (із спеціальної суміші). Ворота роблять з металу, дерева або іншого матеріалу. Вони повинні бути міцними і надійно закріпленими.

М’ячі стандартні, не пошкоджені.

Костюми гравців.

Учень не повинен мати на тілі сторонніх предметів, що можуть призвести до травм.

Для захисту статевих органів під плавки одягають бандаж, на ноги – щитки. Воротарі одягають на руки рукавиці і налокітники, на ноги наколінники.

Взуття: футбольні бутси або кросівки, кеди, шипи на бутсах повинні мати зрізану вершину діаметром не менше 12,7 мм, а основа шипа не повинна виступати від поверхні підошви більш як на 6 мм.

Міри безпеки.

Необхідно методично правильно будувати заняття або тренування, суворо дотримуватися всіх необхідних умов санітарії і гігієни, виключити випадки грубої гри, недозволених прийомів.

Не дозволяється грати в футбол в різноманітному взутті, без захисних пристосувань, в звичайних окулярах.

 

5.Розділ: Туризм (пішохідний).

 

Санітарно-гігієнічні вимоги.

При підборі групи враховувати віковий склад, рівень фіз. Підготовки, стан здоров’я учнів.

Знати метеорологічну обстановку на період походу.

Прискіпливо підбирати відповідний одяг, взуття, спорядження з урахуванням часу, року, клімату і погодних умов.

Для привалів і тур табору вибираються сухі, захищені від вітру і пилу місця розташовані неподалік від річки, озера, ставка, на поляні в лісах.

Загальна тривалість руху в день – 6 ходових годин. В кінці кожної години – зупинка на 10-15 хв. зі зняттям рюкзака.

Під час благо денних походів встановлюються дні відпочинку. На них іде 0,25% всього часу походу.

Під час походу учні повинні виконувати правила особистої гігієни (фіззарядку з загартуванням, догляд за станом ніг, вести профілактику проти теплового сонячного удару, обмороження).

Вимоги безпеки.

Виявити учні, які не готові до походу.

Перевірити наявність необхідного одягу та взуття, головного убору.

Під час походу не допускати перекосів лямок рюкзака, потертостей спини.

По небезпечних місцях рухатись в колону по одному на малій дистанції.

Уважно долати перешкоди (ями, канави, круті підйоми та схили).

Не стрибати у воду з берега в незнайомих місцях.

Обережно працювати з ріжучими та колючими предметами.

Мати всі необхідні рятувальні засоби на суші та воді.

Суворо дотримуватись правил протипожежної безпеки під час руху і на привалах. Обережно користуватися примусами, паяльними лампами, газовими балонами і т.д.

Бути обережними на воді, не запливати далеко.

Не ходити босоніж в місцях де водяться змії.

Не пити сиру воду з незнайомого джерела, не їсти підозрілих за якістю продуктів.

Не відлучатися самовільно під час походу, на привалах, з території табору без дозволу керівника групи.

 

6.Розділ: Плавання.

 

Вимоги до матеріальної бази.

Місце для плавання  (басейн відкритий або закритий) повинен відповідати вимогам ГОСТ-2874-73 «Питна вода».

Проведення занять на природних водоймах дозволяється лише в спеціально відведених місцях, погодженими з місцевими рятувальними службами та санепідемстанцією.

Огороджене місце, відведене для купання та навчання плаванню, повинно відповідати таким вимогам:

1.Глибина води не більше 1,2 м.

2.Швидкість течії не більше 0,3 м/сек..

3.дно купальні на відкритому водоймі повинно бути рівним, піщаним і очищеним від предметів, що можуть загрожувати безпеці.

4.Під час проведення занять повинні бути в готовності рятувальні засоби (рятувальні кола, мотузки, жердини, а в необхідних випадках і човни).

В басейні повинні бути розмічені доріжки, стартові тумбочки, поворотні щити.

Якщо умови проведення занять не відповідають зазначеним вимогам викладач повинен відмінити заняття.

Вимоги безпеки.

Допуск учнів до басейну здійснюється у присутності лише того викладача, прізвище якого зазначено у розкладі. Замі одного викладача іншим може бути проведена не інакше, як з дозволу директора навчального закладу чи його заступником.

Обов’язкова перекличка учнів на початку і в кінці занять.

Перед початком занять викладач повинен провести з учнями інструктаж з правил поведінки на воді з обов’язковим їх розписом у спец. журналі проходження інструктажу.

Обов’язкова наявність рятувальних засобів і рятувальні команди з числа викладачів і учнів.

Висока дисципліна на занятті:

Вхід в воду, басейн після попереднього змочування.

Одночасна кількість учнів в воді – 5 чол., страхуючих – 5 чол.

Перед початком занять виявити учнів з поганим самопочуттям.

Починати заняття можна при температурі води 18-20°С, температурі повітря – не нижче 14-15°С.

До занять плаванням допускаються учні, що вміють плавати, не мають шкіряних захворювань, у відповідній спортивній формі.

З тими, що не вміють плавати, заняття проводяться окремо.

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновки.

  1. Неухильне дотримання учнями всіх норм, правил безпеки життєдіяльності на заняттях з фізичного виховання.
  2. ці методичні рекомендації можна використати, як інструкції з безпеки життєдіяльності, яку на початку навчального року, кожного семестру, або перед початком вивчення розділу довести до відома учнів з метою її вивчення і впровадження в життя.
  3. Кожен учень повинен розписатися в ознайомленні з цією інструкцією.

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: nataliabliznuk75 (22.03.2020)
Переглядів: 56 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar